Dívka s jahodami a Munchův Výkřik

Norské přímořské městečko lákající svou malebností umělce z nejrůznějších koutů světa. V lesích tu zrají voňavé jahody. Potajmu zde sílí zakázaný cit, láska spřízněná se šílenstvím. A také se tu rodí světově známý „Výkřik"...

Nejznámější obraz norského malíře Edvarda Muncha „Výkřik“ inspiruje už dlouhá léta mnoho umělců (i rádoby umělců). Jeho první verzi namaloval Munch v roce 1893. Ačkoli ho tehdejší společnost považovala za naprosto skandální, postupem let se karta obrátila. Obraz se stal ve své historii nejen několikrát terčem zlodějů umění, ale také byla jedna z jeho tří verzí o necelých 120 let později od svého vzniku - v roce 2012 - vydražena v aukčním domě Sotheby’s za rekordních 120 milionu dolarů.

Smutkem a depresemi sužovaný Munch inspiroval pro literární prvotinu i britskou autorku Lisu Stromme. Její román Dívka s jahodami vyšel nedávno i u nás v českém překladu. Děj příběhu se odehrává roku 1893 v Asgardstrandu, malém norském městečku, (kde v současnosti žije i sama autorka), kam se každý rok v létě sjíždí několik umělců tvořit. Malý domek tu pravidelně obývá i malíř Edvard Munch, jenž se u většiny místních lidí netěší zrovna nejlepší pověsti. Vnímají ho jako bohéma, alkoholika a snad trochu i jako ďábla.

Hlavní hrdinka a zároveň vypravěčka celého románu – šestnáctiletá sběračka lesních plodů Johanne – však tento většinový dojem nesdílí. S Munchem se zná a ve volných chvílích u něj maluje. Když Johanne nastoupí do bohaté rodiny jistého námořního admirála jako služka, spřátelí se s jejich nejmladší dcerou Tullik, a zároveň se stává přímým svědkem a trochu i prostředníkem jejího právě se rodícího milostného románku s Munchem...

Musím následovat své srdce. Co jiného zbývá? Když nebudeme následovat srdce, tak co nám zbyde?

Celý příběh tak vnímáme prostřednictvím Johanne, která v té samé době zažívá i vlastní citové vzplanutí. Děj románu se ubírá v poklidnějším tempu, což ale neznamená, že by nebyl dramatický. Hlavním stavebním kamenem jsou tady emoce a pocity. Tedy to samé, co bylo charakteristické pro samotné Munchovy obrazy. Autorka svými barvitými popisy přiživuje atmosféru dramatického léta, a tím přirozeně i čtenářovo splynutí s textem. Dívka s jahodami je literární fikcí. Přesto autorka, jak uvádí v doslovu, postavila příběh na zcela reálných faktech, postavách a událostech. Každou kapitolu knihy navíc uvádí úryvek z vědecké studie Teorie barev, jejíž autorem je Johann W. von Goethe.

Lisa Stromme píše příjemným a procítěným stylem. Ať už vypráví o spalující lásce, touze, umění, či výmluvnosti barev nebo zakořeněném smutku, výsledek dýchá čistou intenzitou. Radost tuto knihu číst!

Moje hodnocení:  85%

Autor: Lisa Stromme
Název: Dívka s jahodami / The Strawberry Girl
Počet stran: 248
Nakladatelství: Omega
Vydáno: 10/2016

 

Autor: Eva Šamánková | středa 23.11.2016 18:51 | karma článku: 13,53 | přečteno: 418x
  • Další články autora

Eva Šamánková

Pátý svědek

2.12.2023 v 16:31 | Karma: 6,11

Eva Šamánková

Noc temných lží

19.9.2023 v 9:39 | Karma: 9,39

Eva Šamánková

Spisovatelka na zabití

23.8.2023 v 17:00 | Karma: 8,62

Eva Šamánková

Pouštní hvězda

3.8.2023 v 16:39 | Karma: 4,21

Eva Šamánková

Dáma kontra střelec

29.7.2023 v 13:02 | Karma: 5,53