Dlouhé noci v cizím světě

Mládí. Je krásné a opojné, nabízí bezpočet možností a otevřených dveří. Dospívání ale znamená i zmatek, tápání, hledání a nepočítaně různě hlubokých jizev…

Mládí hraje hlavní roli v debutové knize americké autorky Annie DeWitt, nazvané Dlouhé noci v cizím světě. Jako ústřední hrdinka a zároveň vypravěčka tu vystupuje dvanáctiletá, brzy třináctiletá Jean, bilancující na pomezí dětství a dospívání, kterou nová rodinná situace staví k branám hořké reality cizího světa - světa dospělých.

Jean je zároveň i zprostředkovatelem líčení okolního dění. Ocitáme se tak na americkém venkově horkého léta roku 1990, kdy hlavním tématem televizních zpráv je operace Pouštní bouře, kdy je světu představen Windows, kdy na pastvinách umírají koně na neznámou nemoc...

Jean háže čtenáře do plně rozjetého vlaku, a vám tak nezbývá, než hledat a tápat, kde se chytit jakého madla. Ačkoli se ho postupem stránek zachytíte, pocit mírné nejistoty nezmizí až do poslední stránky.

Dlouhé noci v cizím světě jsou zvláštně podmanivou knihou, která ťuká do velkých věcí, zároveň ale jako by neříkala nic. A přece v prvé řadě dokládá to, jak i to nejmenší rozhodnutí může změnit běh života. Drobné příhody odehrávající se právě toho léta nám přibližují několik mladých i starších obyvatel a jejich osudů. Všechno je to ovšem pouze krátký vhled očima mladé dívky, bez možnosti postavám blíže jakkoli porozumět. Jako by vám snad chyběl „návod k použití“...

Annie DeWitt je nekonvenční vypravěčka, její řádky jsou lyrické i zvláštně nostalgické, občas okořeněné ostřejším výrazem, přesto tím hlavní dojem jakési intimní něžnosti není nijak přebit. S každou otočenou stránkou přibývají v textu znepokojující znaky, ve vzduchu neodbytně cítíte opar sexu i jisté zvrácenosti. Připadáte si, jako byste byli přímo tam, protože atmosféra je poddána s bravurní přesvědčivostí. Autorka má rozhodně velký talent pro vykreslení prostředí a splynutí postav s ním. Pro tu přesvědčivou citovou bouři plnou zvláštností se nejde ubránit skryté myšlence, zda není kniha vlastně jakýmsi autorčiným „coming outem“.

V čem Annie DeWitt naopak body ztrácí, je dějová skladba. Vyprávění skládá časově dosti chaoticky, je rozmašírované na malé kousky, i když by mu více slušely ucelenější části. Momenty, které by mohly být pro příběh stěžejní a tvořit jakýsi vrchol, autorka odbývá pár slovy a nechává si jejich dopad proplout mezi prsty.

Dlouhé noci v cizím světě jsou krátkou knihou s nevšedním příběhem, u jehož čtení vám bude zřejmě podivně těžce na srdci. Člověka často vůbec nenapadne, co se opravdu může skrývat pod povrchem…

Moje hodnocení: 70%

Autor: Annie DeWitt
Název: Dlouhé noci v cizím světě / White Nights in Split Town City
Počet stran: 184
Nakladatelství: OmegaVydáno: 6/2017

 

Autor: Eva Šamánková | pondělí 26.6.2017 17:14 | karma článku: 9,23 | přečteno: 215x
  • Další články autora

Eva Šamánková

Pátý svědek

2.12.2023 v 16:31 | Karma: 6,11

Eva Šamánková

Noc temných lží

19.9.2023 v 9:39 | Karma: 9,39

Eva Šamánková

Spisovatelka na zabití

23.8.2023 v 17:00 | Karma: 8,62

Eva Šamánková

Pouštní hvězda

3.8.2023 v 16:39 | Karma: 4,21

Eva Šamánková

Dáma kontra střelec

29.7.2023 v 13:02 | Karma: 5,53